tel. : +48 600 373 272   e-mail: kontakt@nosimydziecko.pl

Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jakie nosidełko dla dziecka?

Ergonomiczne nosidełka dla niemowląt

Przede wszystkim zwróć uwagę na panel nosidełka. Dobre nosidło ma szeroki i miękki panel (element otulający plecki dziecka). Gdy dziecko siedzi w nosidełku, powinien on sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego malucha. Jest to tak zwana pozycja żabki. Za szeroki panel nosidła powoduje zbyt szerokie odwiedzenie nóżek. Maluch siedzi wówczas w szpagacie, co nie jest ani korzystne ani wygodne. Zbyt wąski panel sprawia, że nóżki dziecka wiszą, co nadmiernie obciąża stawy biodrowe malca. Materiał panela powinien naturalnie układać się do kręgosłupa dziecka i dokładnie go otulać. Panel nie powinien być niczym usztywniany.
W dobrym nosidełku istotne są pozycje noszenia dziecka: z przodu (ale nigdy przodem) i na plecach. W niektórych nosidłach możesz też nosić malucha na boku. W każdej z tych pozycji nóżki dziecka ułożone są w żabkę, a kręgosłup jest zaokrąglony.
Są różne rodzaje nosideł. Wyróżniamy nosidełka wiązane i nosidła na klamry. Wszystkie typy należą do rodzaju ergonomicznych, chociaż określenie to zazwyczaj kojarzone jest przede wszystkim z nosidłami właśnie klamrowymi. Nosidła różnią się konstrukcją, sposobem zakładania, a nawet nośnością. Są nosidła dostosowane do mniejszych dzieci i takie, w których bez problemu można nosić starszaka.

Nosidełka wiązane - nosidła mei tai

Również nosidła typu chusto mei tai, wrap tai. Posiadają niezbyt mocno wypełniony pas biodrowy oraz długie wiązane pasy naramienne. Pasy te mogą być wypełniane prawie na całej długości lub też szerokie, rozkładane jak poły chusty do noszenia. Nosidła tego typu zapewniają duże możliwości precyzyjnego dopasowania do noszącego i dziecka. Są proste w zakładaniu i chętnie wybierane przez rodziców o zdecydowanie różnej budowie ciała. Ten typ nosidełek częściej polecany jest przy dzieciach młodszych. 
Przykładowe nosidła: Hop tye Hoppediz, Wrap tye  Lenny Lamb 
Nosidełka wiązane mogą również posiadać pas biodrowy zapinany na klamrę lub rzep, a pasy naramienne wiązane. Można w nich nosić zarówno maluchy jak i starszaki. Dzięki wiązaniu pasów uzyskujemy pozycję żabki z zaokrąglonym w literkę C kręgosłupem i podwiniętą miednicą, a solidniejszy pas biodrowy odejmuje kilogramów noszonemu maluchowi. 
Przykładowe nosidła: Bondolino, Storchenwiege

Nosidełka ergonomiczne zapinane na klamry

Posiadają miękki panel dopasowujący się do ciała maluszka, który przyjmuje w nosidełku pozycję żabki. Cechą charakterystyczną jest mocny, usztywniony pas biodrowy zapinany na klamrę oraz dobrze wypełnione pasy naramienne. Regulacja nosidła do rozmiaru noszącego rodzica podobna jest do tej, stosowanej np. w plecakach. W przypadku, gdy z takiego nosidełka korzysta więcej osób, konieczna jest każdorazowa zmiana ustawienia klamer. Może być to nieco kłopotliwe zwłaszcza, gdy nosidełko zakładamy w pośpiechu. Ten typ nosidełka jest doskonały, gdy noszone dziecko jest starsze i cięższe. Ciężar malucha przenoszony jest na biodra noszącego, odciążając tym samym kręgosłup i ramiona rodzica. 
Przykładowe nosidła: Tula, Manduca

 Jakie nosidełka - rozmiarowe czy regulowane?

Nosidło powinno być dopasowane do gabarytów dziecka szczególnie, gdy w nosidełku noszony jest maluszek. Ważna jest szerokość panela i jego wysokość. Regulacja panela jest różna w różnych typach nosideł:
Płynna regulacja umożliwia dopasowanie rozmiarów nosidełka idealnie do gabarytów dziecka - zarówno na wysokość, jak i szerokość - np. Hop tye. Regulacja może również przebiegać w sposób stopniowany - np. Bondolino.
Niektórzy producenci oferują nosidełka rozmiarowe - zazwyczaj występuje podział na baby i toddler. W tym przypadku koniecznością jest wymiana nosidełka, gdy panel staje się za mały na dziecko - np. nosidełko Lenny Lamb.

Jakie wybrać? Wszystko zależy, w którym momencie decydujemy się zakupić nosidełko i w jakim wieku jest maluch.

Dodatki do nosidełka.
- Kapturek do nosidła - przydatny drobiazg, który często pozostaje odłożony gdzieś na półkę i zapomniany. A jednak, gdy maluch zaśnie w nosidełku, bez kapturka często trudno jest sobie poradzić z opadającą główką malca.

- dedykowane torebki/saszetki - mała rzecz, a cieszy. Jeśli taka saszetka jest dopasowana do nosidła (np.saszetka Manducy do nosidełka Manduca), jest duża szansa, że będziemy z niej korzystać i będzie dla nas przydatna. Taką saszetkę można zazwyczaj zaczepić na pasie biodrowym nosidła i wygodnie trzymać w niej podręczne drobiazgi - klucze, portfel, telefon.

- doczepki, poszerzenia panela itp. - dzięki nim unikniesz wymiany nosidełka na większe, gdy Twój malec wyrośnie z dotychczasowego.

Dobre nosidełko będzie wygodne, idealnie dopasowane do Was i z pewnością długo Wam posłuży.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl