Jakie wiązanie dla noworodka?

Masz już swoją pierwszą chustę dla dziecka i chcesz zacząć nosić malucha? Podpowiemy Ci, jakie są wiązania dla noworodka.

Jeżeli jesteś rodzicem początkującym w wiązaniu chusty, proponujemy rozpoczęcie przygody z chustą od dwóch podstawowych wiązań z  przodu - kieszonki i kangurka. Każde z nich ma swoje zalety. Można je stosować zamiennie - w zależności od sytuacji. Nosząc dziecko zwracaj uwagę na pozycję nóżek. Nie mogą one być zbyt szeroko odwiedzione na boki. Zbyt szeroki odwiedzenie może skutkować niekontrolowanym wyprostem kręgosłupa i jego przeciążeniem. Podczas wiązania chusty stale kontroluj pozycję dziecka i utrzymuj podwinięcie miednicy. Wówczas kręgosłup lekko zaokrągla się w literkę C. Stawy biodrowe malucha zostają ustawione w pozycję fizjologicznej żabki. Zwróć uwagę na równomierne dociąganie chusty pasmo po paśmie. Na końcu wiązania mocno zawiąż węzeł. Dzięki temu materiał nie poluzuje się, a pozycja noszonego dziecka zostanie zachowana podczas przebywania w chuście.

Kieszonka - potrzebna chusta 4,6; 5,2

Jest to wiązanie symetryczne, równomiernie obciążające ramiona osoby noszącej. Jest chętnie wybierane przez rodziców. Podczas wiązania kieszonki wkładamy malucha do częściowo gotowego wiązania. Pozostaje dociągnięcie chusty, przy jednoczesnym pilnowaniu i ewentualnym korygowaniu pozycji dziecka. Kieszonka daje wrażenie stabilnego wiązania, co przydaje się przy ruchliwych lub niespokojnych maluchach. Gdy dziecko się uspokoi, kieszonkę można poprawić bez ponownego wiązania od początku. Warto jednak zwrócić uwagę na konieczność kontrolowania pozycji malucha w tym wiązaniu. Charakterystyka kieszonki oraz sposób prowadzenia chusty na dziecku, może powodować, po pewnym czasie, lekkie opadanie nóżek malucha, a tym samym zwiększenie wyprostu kręgosłupa. Poły chusty prowadzone są po bokach dziecka, następnie krzyżowane są pod pupą malucha i prowadzone do tyłu. Należy również zwrócić uwagę, aby poły chusty nie przebiegały bezpośrednio w dołach podkolanowych dziecka. Przede wszystkim nie będzie to wygodne dla samego malucha. Wciśnięty materiał może utrudniać krążenie krwi w kończynach dolnych, dodatkowo nacisk na kolanka malca z pewnością nie będzie korzystny. W połączeniu ze zbyt szeroką pozycją nóżek, może się okazać, że pupa dziecka wpada za głęboko w materiał, a maluch siedzi “podwieszony” połami chusty pod kolanka. Dlatego ważne jest, aby - szczególnie w przypadku młodszych niemowląt - sprawdzać co jakiś czas pozycję dziecka. Kieszonka jest wiązaniem idealnym na chłodniejsze pory roku. Rodzic i maluszek są dosyć szczelnie otuleni. Przy wyższych temperaturach może być obydwojgu ciepło.

Kangurek - potrzebna chusta 3,6; 4,2

Jest to wiązanie które - podobnie jak kieszonka - obciąża symetrycznie noszącego rodzica. Z tego też względu idealnie sprawdzi się przy dłuższym noszeniu - zarówno po domu, jak i na spacerze. Początkowo, może wydawać się trudniejszy od kieszonki. Wynika to z konieczności jednoczesnego trzymania malucha i wiązania chusty. Z drugiej strony krótsza chusta jest łatwiejsza do opanowania i zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w torbie. Kangurek pozwala uzyskać idealną pozycję malucha - zaokrąglony kształt kręgosłupa  w literkę C, niezbyt duże odwiedzenie nóg oraz podwiniętą miednicę. Kangurek zapewnia dziecku dobrą stabilizację, a prowadzenie chusty pomaga utrzymać prawidłową pozycję nóżek malucha. Wiązanie to jest doskonałe na upały i umożliwia szybkie wyjęcie dziecka z chusty. Dodatkową zaletą jest, że bardzo dobrze odciąża plecy i kręgosłup noszącego, w związku z czym świetnie sprawdzi się w przypadku starszych i cięższych dzieci.

Zarówno kieszonka, jak i kangurek mają swoich zwolenników. Z pewnością obydwa doskonale sprawdzą się przy noworodkach, jak i starszych niemowlętach. Można w nich nosić zamiennie (w zależności od długości chusty, pory roku, chęci noszącego).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl